STANDARDY OCHRONY OSÓB MAŁOLETNICH W APARTAMENTACH WAKACYJNYCH HOTHEL W HELU


W celu zapewnienia osobom małoletnim należytej ochrony w trakcie ich pobytu w Obiekcie Noclegowym, prowadzonym przez HOTHEL P. Makieła, J. Jendraszek s.c. z siedzibą w Helu, wprowadzone zostają niniejsze „Standardy ochrony osób małoletnich w apartamentach Hothel w Helu”, zwane dalej Standardami.



1. Definicja pojęć. Ilekroć w Standardach jest mowa o:

a) Obiekcie Noclegowym – rozumie się przez to apartamenty wakacyjne prowadzone spółkę cywilną HOTHEL P. Makieła, J. Jendraszek s.c., położone w Helu przy ul. Bursztynowej 10.

b) Obsłudze – rozumie się przez to osobę wchodzącą w skład personelu Obiektu Noclegowego, niezależnie od podstawy prawnej wykonywania przez nią prac w Obiekcie Noclegowym,

c) Małoletnim – rozumie się przez to osobę, która nie ukończyła 18 roku życia.

d) Wspólnikach - rozumie się przez to wspólników HOTHEL P. Makieła, J. Jendraszek s.c. z siedzibą w Helu.



2. Zasady i procedury identyfikacji małoletniego przebywającego w Obiekcie Noclegowym i jego relacji do osoby dorosłej, z którą przebywa w Obiekcie Noclegowym:

Identyfikacji małoletniego i jego relacji do osoby dorosłej, z którą przebywa w Obiekcie Noclegowym, dokonują Wspólnicy na podstawie deklaracji złożonej w momencie dokonywania rezerwacji. Jeżeli osoba dorosła nie jest rodzicem ani opiekunem prawnym Małoletniego, należy poprosić tę osobę o udowodnienie zgody rodzica lub opiekuna prawnego na pozostawanie przez małoletniego pod opieką wspomnianego dorosłego.



3. Zasady postępowania i procedury reagowania w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dobro Małoletniego znajdującego się na terenie Obiektu Noclegowego może być zagrożone:

Należy wykazywać zrozumienie dla reakcji Gości na realizację Standardów, a reakcja Gości nie może stanowić powodu do odstąpienia od niej.

Wszelkie procedury przewidziane Standardami należy stosować z zachowaniem zasady proporcjonalności względem zaistniałej sytuacji i w sposób racjonalny.

Obsługa powinna w kontaktach z Małoletnimi uwzględniać poziom ich rozwoju emocjonalnego oraz intelektualnego, w szczególności, gdy Małoletni jest osobą niepełnosprawną lub osobą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

W trakcie rozmowy z Małoletnim należy zwrócić szczególną uwagę na to, by miał on możliwość swobodnego i nieskrępowanego wypowiadania się, oraz by dorosły, z którym Małoletni przebywa w Obiekcie Noclegowym, nie udzielał odpowiedzi na pytania zadawane Małoletniemu. Jeśli dorosły w jakikolwiek sposób utrudnia kontakt z Małoletnim lub wywiera na niego presję, choćby tylko swoją obecnością, wówczas należy poprosić dorosłego o opuszczenie pomieszczenia na czas prowadzenia rozmowy z Małoletnim.

Jeżeli zaistnieje uzasadnione przypuszczenie, że dobro Małoletniego znajdującego się na terenie Obiektu Noclegowego jest zagrożone, wówczas Obsługa jest zobowiązana do podjęcia adekwatnych działań.

Uzasadnione podejrzenie skrzywdzenia małoletniego występuje w szczególności wtedy, gdy Obsługa zaobserwuje okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie Małoletniego, gdy Małoletni nosi ślady mogące świadczyć o krzywdzeniu, a także gdy Małoletni sam poinformował o krzywdzeniu.

Działania, o których mowa powyżej, powinny polegać na natychmiastowym powiadomieniu o zaistniałej sytuacji Wspólników, a jeśli to nie będzie możliwe lub mogłoby spowodować zbędne opóźnienie, na powiadomieniu policji.

Obsługa może podjąć również bezpośrednie działania mające na celu powstrzymanie krzywdzenia w taki sposób, aby taka próba nie zagrażała bezpieczeństwu Małoletniego ani też osób postronnych. Działania takie powinny pozostawać w granicach prawa, w szczególności powinna ona stosować się do zasad regulujących kwestię obrony koniecznej lub tzw. zatrzymania obywatelskiego.



4. Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Małoletniego oraz zawiadamianie sądu opiekuńczego:

Po powiadomieniu przez Obsługę w sytuacjach przewidzianych w niniejszych Standardach, Wspólnicy są zobowiązani do ustalenia stanu sprawy oraz, jeśli ustalone okoliczności uzasadniają taki krok, do powiadomienia policji.

W sytuacjach niecierpiących zwłoki do powiadomienia policji jest uprawniona i zobowiązana Obsługa.

Po powiadomieniu policji Obsługa powinna zadbać, by Małoletni oraz osoba dorosła, która mogła popełnić przestępstwo, nie oddalili się z Obiektu Noclegowego przed przybyciem funkcjonariuszy policji, a także by potencjalne dowody popełnienia przestępstwa nie uległy zniszczeniu.

W uzasadnionych przypadkach Wspólnicy są zobowiązani także rozważyć możliwość zawiadomienia sądu opiekuńczego (tzw. zawiadomienie w ramach obowiązku obywatelskiego).



5. Postanowienia końcowe

Co najmniej raz na dwa lata dokonywana będzie ocena Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.

Standardy są udostępnione na stronie internetowej www.hothel.pl, a także pozostają do wglądu, w wersji zupełnej

oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.

Standardy wchodzą w życie z dniem 15 lutego 2024 roku.